UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Anna kasutatud asjadele uus elu!

Üle Euroopa 18.-26. novembrini toimuv jäätmetekke vähendamise nädal kannab pealkirja „Korduskasuta, paranda ning anna esemele uus elu". Nädala raames toimub Eestis mitmeid avalikke üritusi, näiteks paranduskohvik Tartus, kus saab tasuta spetsialisti abiga parandada tehnikat, tekstiili, jalgrattaid jms. Kasutatud riideid kogutakse Võrus, Valgas ja Viljandis ning kaltsuvaipasid saad kududa Tallinna loomaaias. Energia avastuskeskuses Tallinnas toimub jäätmetekke vähendamise teemaline perepäev. Lisaks avalikele üritustele korraldavad mitmed haridusasutused ehk kokku üle 50 kooli ja lasteaia vahvaid töötubasid, näituseid ja arutelusid. Vaata, kas ka sinu lapse kool või lasteaed on osalemas. Lisainfot leiab www.jäätmed.ee lehel.

Allpool annab Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Liina Laiverik kaheksa kasulikku näpunäidet meid igapäev ümbritsevate esemete parandamiseks või teisele ringile saatmiseks:

  1.  Mitte haakuv jopelukk. Kui jopelukk ei kinnitu enam korralikult ja jookseb lahti, siis esimese asjana tuleks vaadata, kas viga võib olla kulunud lukukelgus. Seda oskavad asjalikud töötajad õmblustarvete poes öelda ning enamasti ka kelgu kohapeal vahetada. Vastutasuks tuleb tasuda alla 5 euro. Aga vahel piisab ka lukukelgu pigistamisest näpitstangidega, mis ei vaja mingeid kulutusi.
  2. Katki kärisenud teksad. Jalgevahelt kulunud teksad parandab mõistlike kuludega iga õmblustöökoda. Parandused on diskreetsed ja mõistliku hinnaga. Seega, kulunud teksadega parandusse minek ei ole absoluutselt häbiasi, vaid täiesti eluterve suhtumine oma lemmik pükstesse.
  3. Rebenenud voodriga mantel. Katkine mantlivooder ei ole kindlasti põhjus eseme ära viskamiseks. Pöördu taaskord pisiparandusi tegeva õmbleja poole ning saad oma mantlit kanda veel mitmeid aastaid.
  4. Auk kleidil, pintsakul. Uskuge, õmblejad on oma valdkonnas head spetsialistid ning suudavad teha hämmastavaid parandusi, mis kellelegi silma riivama ei jää. Proovige järgi!
  5. Moest läinud mantel. Tänapäeval on õmblustöökodades tihti ka disaineri teenused. Ehk kui soovid teha vanast asjast midagi uut, siis küsi julgelt asjatundjalt nõu ning lase vanast mantlist õmmelda uus ja moodne.
  6. Katkine käekoti rihm. Kingsepad asendavad uute vastu nii käekoti aasasid kui ka käekoti rihmasid. Nii saad oma lemmik kotti kanda aastaid!
  7. Kulunud või määrdunud diivan. On mööblikatteid, mida saab eemaldada ning masinas pesta, kuid on ka selliseid, mis ei ole eemaldatavad. Viimasel juhul tasub pinnale pihustada sooda ja vee segu ning kuivades tekstiil tolmuimejaga puhastada. Sooda värskendab riiet ning eemaldab nii mitmeidki plekke. Kui plekk kangalt maha ei tule, siis kordades soodsam uue mööbli soetamisest on uue katte õmblemine. Sellist teenust pakuvad mitmed õmblustöökojad, tasub vaid uurida!
  8. Kasutuna seisev tehnika või muud korralikud ja töötavad asjad. Nii kasutuna seisva tehnika kui ka teised töökorras asjad saab viia tasuta mõnda realiseerimiskeskusesse nagu näiteks Uuskasutuskeskus või realiseerida sobiva hinnaga ajalehe või interneti vahendusel.  Ei tasu unustada kuldset tõde - igale kaubale leidub ostja.