UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Ära puutu pommi!

Kevadel inimesed lähevad rohkem loodusesse - aeda, metsa, algavad põllu- ja aiatööd, mille käigus leitakse sageli Teisest Maailmasõjast jäänud lõhkekehasid. Igal aastal avastatakse Eestis keskmiselt 3500 lõhkekeha. Ida-Eesti pommigrupi demineerijad on sel aastal kahjutuks teinud 125 lõhkekeha. Eelmisel aastal oli ida regioonis 268 väljakutset, tehti kahjutuks 686 lõhkekeha.
   Ida-Eesti pommigrupi peademineerija Ragnar Reiljan tuletab meelde, et lõhkekehad on väga ohtlikud. Need on ehitatud selleks, et tappa, vigastada või tekitada suuri purustusi.
   „Isegi kui te ei ole kindel, kas tegemist on lõhkekeha või mingi muu asjaga või tundub mõni leitud ese teile kahtlane, siis kindlasti helistage hädaabi numbrile 112! Kedagi ei karistata ega ei naeruvääristata selle eest kui tegemist ei ole lõhkekehaga," kutsub demineerija kõiki üles õigesti käituma. Reiljan rõhutab, et inimesed ei peagi lõhkekehasid tundma ja parem on üle reageerida kui et vale käitumise tagajärjel õnnetus juhtub.
    Ragnar Reiljan juhib tähelepanu, et kahtlast eset leides ei tohi seda liigutada ega kellelegi näitamiseks kaasa võtta. Ei tohi edasi kaevata, eset välja tõsta ega midagi rohkem uurima hakata. Tuleb hoiatada läheduses viibivaid inimesi ja mitte lasta kedagi leitud eseme lähedusse. Seejärel tuleb helistada häirekeskusele ja täita saadud juhiseid!
   „Kui olete metsas, siis märgistage teekond leitud esemeni, et demineerijad leiaksid selle üles," lisab Reiljan.
   Lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ning kujuga. Peamised lõhkekehad, mida Eestist leitakse on padrunid, miinipilduja miinid, käsigranaadid ja mürsud. Leitud on ka lennukipomme ja lõhkeainet.
   Lisainfot käitumisjuhiste kohta saab Päästeameti veebilehelt: https://www.rescue.ee/