UUDISED JA TEATED

« Tagasi

Et aastavahetus mööduks õnnetusteta

Ees on jõuluaeg ja aastavahetus. See on aeg, kui inimesed tahavad kaunistada oma kodu jõuluteemaliste kaunistustega, põletada rohkem küünlaid, aga ka rohkem pidutseda nii oma lähedaste kui ka suurema seltskonnaga. Juba enne pühi, aga ka jõulude ja aastavahetuse meeleolus peab mõtlema, kuidas see aeg mööduks ohutult. Ainult nii saame me kõik rõõmu tunda ja nautida pühi.

Suurema osa tuleõnnetustest saab alguse hooletust ümberkäimisest lahtise tulega. Samuti on tulekahjusid põhjustanud vananenud ja ülekoormatud elektrijuhtmestik ja ka  katkised elektriseadmed. Jätkuvalt puhkeb palju tulekahjusid, mis saavad alguse hooletust suitsetamisest.

Igaüks meist saab muuta jõulud ja aastavahetuse oma kodus ja enda lähedaste kodus turvaliseks. Märgake ohte ja pidage meeles: 

  • Asetage küünlad tulekindlale alusele ning kaugemale kergesti süttivatest esemetest!

Küünlaleek võib süüdata küünlajalga ümbritseva kaunistuse või liiga lähedal olevad tekstiilmaterjalid. Samuti on väga ohtlik panna küünlad põlema jõulukuusel.

  • Ärge jätke põlevaid küünlaid järelevalveta!

Isegi kui olete süütanud küünla tulekindlale alusele ja ohutusse kaugusesse teistest esemetest, ei tohi jätta küünlaid põlema ja ise magama minna või üldse kodust lahkuda. Küünla võib maha pillata teie koduloom, samuti ei pruugi lapsed osata küünlaga ohutult ümber käia. 

  • Ärge koormake vooluvõrku üle elektriliste seadmetega! 

Kui elektrivõrk on ülekoormatud, siis juhtmed võivad kuumeneda ning hakata sulama. Lühisesse sattudes võivad need süüdata ümbruse. Samuti ei tohiks jätta põlema elektrilisi jõulukaunistusi ilma järelvalveta. Kui lahkute kodust või lähete magama, on mõistlik need välja lülitada. 

  • Olge hoolsad toidu valmistamisel!

Söögi valmistamise ajal on kõige parem viibida köögis. Toidu unustamisest sisselülitatud pliidile võib alguse saada väga traagiliste tagajärgedega tulekahju. Eriti hoolsad peavad olema eakad inimesed. 

  • Ärge jätke põlevat kaminat ja küdevat ahju järelevalveta!

Lahtine tuli on alati ohtlik ning sellega tuleb ümber käia väga ettevaatlikult. Küttekolde ümber ei tohi olla kergestisüttivaid materjale (vaip, ka puidust põrand, diivan jm), sest kaminast või ahjusuust lennanud  sädemest võib alguse saada tulekahju. 

  • Ärge laske õhku ilutulestikku olles hoonetele ja teistele inimestele liiga lähedal!

Ilutulestikku võib kasutada hoonetest ja inimestest kaugemal järgides täpselt selle kasutusjuhendit. Taevalaterna õhku laskmisest soovitavad päästjad sootuks loobuda. 

  • Ärge suitsetage siseruumides!

Kui hoolite endast ja oma lähedastest, ärge suitsetage siseruumides, sest hõõguvast suitsuotsast võib kergesti puhkeda tulekahju.

  • Kontrollige oma kodus suitsuandurit regulaarselt!

Igas kodus peaks ammu olema suitsuandur, mis varakult avastab tekkinud tulekahju ning annab sellest märku valju signaaliga. Kui suitsuandur on juba olemas, tehke suitsuandurile enne pidustusi väike üllatus – pühkige andurilt tolm, vajadusel vahetage patarei ja testnuppu vajutades veenduge, et suitsuandur on töökorras. Aidake selles ka oma lähedasi, eriti vanemaealisi, kes vajavad abi suitsuanduri kontrollimisel.

Juba enne pühi on soovitatav vaadata kodus ringi – kas kõik on tehtud selleks, et inimestel oleks ohutu. Veebis saab oma kodu tuleohutust testida aadressil https://www.kodutuleohutuks.ee/ . Test annab kohe tagasiside kodu ohutuse kohta ning samast saab päästenõustaja soovitusi, kui olukord vajab parandamist.

Kui hoolite oma lähedastest, sugulastest ja sõpradest, kinkige neile suitsuandur, kui seda neil ikka veel ei ole. Samuti on suurepärane kingitus tulekustutustekk, tulekustuti või hoopis korstnapühkija külaskäik – see toob alati õnne.

Tuli ei tunne korteri piire

Kortermaja tuleõnnetuste ennetamises on igaühe panus oluline - nii majaelanikul kui korteriühistul. Kortermajas levib tulekahju kiiresti ja põlengus võivad kannatada saada nii kõrvalkorterid kui maja trepikoda, katus kui fassaad. Selleks, et põleng kiiresti avastada, peab igas kodus olema töökorras suitsuandur.

Päästeameti tuleohutuskampaania on sel korral suunatud just kortermaja elanikele. Päästeamet kutsub kortermaja elanike ja ühistuid üles osalema tuleohutuskampaanias.

Leppige oma majas kokku suitsuanduri kampaaniajuht, tegemist võib olla ühistu esimehe, liikmetega või lihtsalt aktiivse majaelanikuga. Kampaaniajuht külastab oma maja elanikke ja uurib, kas neil on töökorras suitsuandur. Vajadusel aitab anduri paigaldamisega või hankimisega. Kui kõik korterid on allkirjaga kinnitanud suitsuanduri olemasolu, saab ühistu auhinna.

Auhinna saamiseks tuleb minna aadressile www.kodutuleohutuks.ee ja täita registreerimisvorm. Kirja tuleb panna korterite arv, aadress, kontaktisik. Seejärel läheb registreerimisvorm juba piirkonna päästekeskusesse.

Esimesed 100 ennast registreerinud ja suitsuanduriga varustanud ühistut saavad Päästeametilt kingituseks tulekustuti, mis paigaldatakse maja trepikotta. Tulekustuti antakse maja esindajale pidulikult üle ja paigaldatakse koos juhistega maja trepikoja seinale. Lisaks loositakse kõikide soovi avaldanud ühistute vahel välja trepikoja seinamaaling.

Päästeamet soovib kõigile rahulikku ja ohutut jõuluaega ning lõbusat aastavahetust!

Allikas: Päästeamet.